Levymittari: Eini levystä levyyn

Eini (Pajumäki, o.s. Orajärvi, s. 29.9.1960) on pohjoisen tyttöjä. Hän syntyi Pellossa, jossa eli myös lapsuus- ja nuoruusvuotensa maanviljelijäperheessä. Musiikki oli läsnä Einin elämässä jo lapsuudessa ja ensimmäiset laulukeikkansa hän heitti 14-vuotiaana veljensä tanssiyhtyeen solistina. Pari vuotta myöhemmin Eini lähetti levy-yhtiöön kasetin, joka sisälsi hänen lauluaan ja saikin kutsun Helsinkiin koelaulutilaisuuteen.

Eini matkusti ensimmäistä kertaa elämässään pääkaupunkiimme ja meni Toivo Kärjen johtaman Finnlevyn toimistoon esittäytymään. Hän lauloi maestrolle Katri Helenan tunnetuksi tekemän euroviisukäännöksen ”Lintu ja lapsi” ja levytyssopimus allekirjoitettiin. Vielä piti kuitenkin harjoitella ennen ensilevytystä.

Eini muutti 17-vuotiaana Helsinkiin, mutta hänen vanhempansa olivat asettaneet ehdoksi että laulamisen lisäksi pitää opiskella ns. ”kunnollinenkin” ammatti. Eini työskenteli harjoittelijana hammashoitolassa ja asui sukulaisensa huomassa. Ensimmäistä levytyskappaletta pohdittaessa Eini esitteli Kärjelle espanjalaisduo Baccaran hittilevyn ”Yes Sir, I Can Boogie”. Tuohon aikaan käännösiskelmät olivat yleistä suomalaisartistien levytysmateriaalia.

Eini oli saanut levyn käsiinsä Ruotsissa käyneeltä veljeltään jo ennen kuin Baccara oli kunnolla itsekään lyönyt läpi Suomessa. Syyskuussa 1977 Baccaran alkuperäisversio nousi Suomen listalle ja marraskuussa heidän esikoisalbuminsa komeili Suomen listan ykkösenä. Kärki ei aluksi vakuuttunut siitä, sopiko moinen hieman pikkutuhmakin discoiskelmä nuoren ”Lapin tytön” laulettavaksi, mutta Eini sai tahtonsa läpi.

EINI (1978)

Tammikuussa 1978 Einin suomenkielinen versio ”Yes sir, alkaa polttaa” nousi Suomen listalle ja siitä tuli välittömästi suosittu. Suomenkieliset sanat kappaleeseen kirjoitti Irina Milan. Levyn sovittajana ja kapellimestarina toimi studiomuusikon uraansa aloitteleva Kalervo ”Kassu” Halonen. Kääntöpuolelle tuli toinen käännöskappale ”Kotiseutu”.

Singlen hurja suosio rohkaisi saman tien kokonaisen LP-levyn tekoon ja sellainen saatiin ulos toukokuussa 1978. Kassu Halonen sovitti koko albumin ja sai mukaan neljä omaa sävellystään. Älppärin avaa Toivo Kärjen klassinen tangosävellys ”Täysikuu”, nyt sovitettuna discoiskelmäksi. Loput kahdestatoista kappaleesta olivat käännöksiä. Sanoitukset olivat pääasiassa Finnlevyn vakiokalustoon kuuluvan Juha Vainion sekä Pertti Reposen käsialaa.

Levyltä löytyy toinen Baccara-cover ”Cara Mia” eli suomeksi ”Rakastua voisit aivan pikkuisen”, joka julkaistiin myös toisena singlenä. Sekin sai mukavasti radiosoittoa. Lisäksi albumilla on Einin versio ranskalaislaulaja Dalidan kappaleesta ”U.F.O.” eli suomeksi ”Kapteeni Aika”. Paula Koivuniemi levytti laulun samoihin aikoihin ja hänen versionsa lienee tunnetumpi.

Einin omaa nimeä kantava esikoisalbumi nousi Suomen listalla sijalle 17 ja se viihtyi listalla mukavat yhdeksän viikkoa. Seuraavan kerran Eini nousisi Suomen albumilistalle vuonna 2011.

Finnlevyn tuore kiinnitys oli mukana myös aikakauden suurimpien iskelmätähtien yhteisellä joulualbumilla ”Soiva joulumaa”. Sille Eini levytti tutun joululaulun ”Joulupukin maa”.

LAULULINTUNEN (1979)

Kun suosiolle oli rakennettu pohja, aloitettiin toisen LP-levyn äänitykset. Sovittajiksi ja kapellimestareiksi levylle tulivat Esa Nieminen ja Markku Johansson. Alkuperäissävelmien osuus levyllä oli yllättävän suuri, sillä sen kahdestatoista kappaleesta vain neljä oli käännöstavaraa.

Albumin yleisilme oli ehkä jopa esikoista nuorekkaampi. Kannessa Eini jammailee farkuissa ensilevyn pitkän kellohameen sijaan ja kiharat hulmuavat avoimina. Myös kappalemateriaalin sanoituksissa tavoitellaan selkeästi nuorempaa yleisöä. Esimerkiksi avauskappale on omistettu aikakauden kuumimmalle nuorisoidolille ”Kuinka rakastan John Travoltaa”.

Tuohon aikaan Finnlevyn tuottajat etsivät kuumeisesti käännettävää materiaalia ympäri maailmaa ja täkäläisten tähtiemme levyille päätyi paljon kappaleita, jotka eivät olleet meillä tuttuja alkuperäisversioina. ”I’m so in love with John Travolta” oli tuore levytys hollantilaislaulaja Sandylta (oik. Anita Weijers). Hollannista tuli myös tyttötrio Luv’, jonka ralleja levytettiin suomeksi useitakin. Tälle Eini-levylle kääntyi kappale ”You’re the greatest lover” suomeksi muotoon ”Vetonaula”. Nämä olivat myös tämän pitkäsoiton singlelohkaisut.

Myös Finnlevy kierrätti kappaleita useilla talliinsa kuuluneilla artisteilla ja ”Avaruuslaiva 109” -kappaleen levytti myös Katri Helena euroviisuedustuskappaleensa ”Katson sineen taivaan” mukaan nimetylle LP-levylleen. Tiettävästi myös taustat olivat samat ja toisille laulajille sävellajit sopivat paremmin kuin toisille.

EINI & LADY (1981)

Einin kolmannen älppärin kapellimestareina toimivat Kassu Halonen ja Jori Sivonen, jotka tuottivat levyn kutakuinkin puoliksi. LP-levyn A-puoli sisältää yksinomaan käännösiskelmiä, mutta B-puolelle niitä mahtuu vain yksi. Alkuperäiskappaleiden joukosta löytyy myös kokonaisuuden helmet. Esko Koivumiehen säveltämä ”Rajana taivas” nousi Suomen radiosoittolistalle ja levyn päättävä Jori Sivosen sävellys ”Kulta rakas” on jäänyt myös elämään.

Olivia Newton-Johnin megahitti ”Xanadu”, joka toimi samannimisen floppielokuvan tunnuskappaleena, on niinikään yksi Einin suosituista lauluista, jota hän esittää edelleen keikoillaan. ”Xanadu” oli ”Eini & Lady” -levyn ainoa singlelohkaisu, joka ilmestyi jo loppuvuodesta 1980. Vuonna 1981 Eini esitti television ”Iltatähti”-ohjelmassa kappaleet ”Anteeksi suo” ja ”Mua kohtele näin”.

Albumin jälkeen Eini levytti ”Eurovisio Special 81” -kokoelmalevylle versionsa Israelin edustussävelmästä ”Halayla” eli ”Liian pian ilta päättyy”. Kappale julkaistiin singlenä kääntöpuolellaan ”Rajana taivas”, mutta se ei ole mukana millään Einin LP-levyllä.

JOSSAKIN JOS HALUAT (1982)

Vuoden 1982 pitkäsoiton sovitusvastuu siirtyi täysin Jori Sivoselle. ”Jossakin jos haluat” -albumi sisältää myös ennätysmäärän käännösmateriaalia, sillä levyn lauluista vain kaksi on lähtöisin Sivosen omasta sävelkynästä. Niistä toinen on levyn nimikkokappale, joka julkaistiin myös singlenä.

Albumin avaa radiosoittoon päätynyt single ”Haloo hela Finland”, joka oli suomenkielinen versio ruotsalaisen Chattanooga-yhtyeen kappaleesta ”Hallå hela pressen”. He osallistuivat laululla Ruotsin euroviisukarsintoihin eli Melodifestivaleniin sijoittuen siellä neljänneksi. Ruotsista oli lähtöisin myös elämään jäänyt kappale ”Monta monta yötä”, joka oli Attack -yhtyeen alkuperäisesityksenä ”Ooa hela natten” varsin suosittu myös Suomessa.

LP-levyn kannessa hehkutetaan levyn sisältävän ”huippuhitit” ”Haloo hela Finland”, ”Monta monta yötä” sekä ”Pikku nainen”, jonka alkuperäisversio tunnetaan nimellä ”Little lady”. Sen esittäjän Anekan suositumpi kappale oli ”Japanese boy”, jonka lauloi suomeksi Armi Aavikko nimellä ”Iltaloma”.

Einin imago rakentui tämän levyn myötä vielä aiempaakin discommaksi, ei vähiten Jori Sivosen syntikkasaundien ansiosta, mutta myös kansikuvissa oli enemmän glitteriä ja discovaloja.

AIKA PAKKAUS (1983)

Jori Sivonen jatkoi Einin viidennen studioalbumin kapellimestarina. Tällä kertaa hän myös sävelsi levyn materiaalista puolet, mikä oli hyvä oli hyvä saldo 1980-luvun alun suomalaisella iskelmälevyllä. Ensimmäisenä singlenä julkaistiin albumin nimikkokappale ja Sivosen säveltämä ”Aika pakkaus”, jonka Eini esitti myös television ”Toivotaan, toivotaan” -ohjelmassa.

Muista alkuperäisteoksista parhaiten elämään on jäänyt vauhdikas ”Kiitävän hetken hurma”, vaikka toiseksi singlekappaleeksi lohkaistiin toinen Sivosen sävellys ”Elämäni mies”. ”Kiitävän hetken hurma” sen sijaan laitettiin levyn toisen singlelohkaisun ”Je t’aime je t’aime”, joka oli käännöskamaa, B-puolelle. Suomalainen singlejulkaisujen logiikka ei aina ollut kansainvälisellä tasolla, sillä vuoden 1984 puolella Eini esitti ”Kiitävän hetken hurman” tälläkin kertaa ”Toivotaan, toivotaan” -ohjelmassa.

Euroviisuista Einin levytettäväksi löytyi jälleen Israelin edustussävelmä. Vuonna 1983 Ofra Haza sijoittui viisuissa toiseksi laululla ”Hi”, joka tunnetaan suomeksi nimellä ”Vie, vie, vie”. Einin ohjelmistoon levyn lauluista on jäänyt myös rauhallisempi ”Me kaksi matkalla Tukholmaan”, jonka alkuperäisversio ”Meet me in Stockholm” oli amerikkalaisen countrylaulajan Doug Sahmin teos.

EINI (1985)

Vuonna 1984 ei tullut uutta pitkäsoittoa, mutta sen sijaan saimme uuden singlen ”Kellot käy”, joka oli käännös jo 1960-luvulla uransa aloittaneen ranskalaisen supertähden Sylvie Vartanin kappaleesta ”Déclare L’Amour Comme La Guerre”. Eini pääsi esittämään uuden sinkkunsa myös uuteen Hittimittari-ohjelmaan.

Singlen kääntöpuolelle laitettiin Veikko Samulin säveltämä uusi discoiskelmä ”Kesä ja yö”. Kappale kuultiin myös Uuno Turhapuro armeijan leivissä -elokuvassa, jossa Eini esiintyi cameo-roolissa. Kappale sai TV-näkyvyyttä myös Levyraadissa. Jostain syystä ”Kesä ja yö” jäi kuitenkin julkaisuajankohtanaan vähäiselle huomiolle ja sitä ei otettu mukaan edes seuraavana vuonna julkaistulle albumille. Myöhemmin laulu on noussut uuteen kukoistukseen ja siitä on tullut yksi Einin suosituimmista keikkahiteistä.

Vuosina 1976-1981 Finnlevy julkaisi ”Eurovisio special” -kokoelmia, jotka sisälsivät suomenkielisiä versioita kunkin vuoden Eurovision laulukilpailujen sadosta. Sen jälkeen kokonaisia euroviisulevyjä ei enää julkaistu, mutta satunnaisia käännösversioita sisällytettiin muille kokoelmille. Vuoden 1984 ”Kesähitit” -kokoelmalla on mukana Einin versio Tanskan euroviisusta ”Det lige det” eli ”Juuri sitä minä kaipaankin”.

Jori Sivonen vastasi kolmatta ja viimeistä kertaa Einin albumin sovituksista. Omia sävelmiä hän laittoi kokonaisuudelle viisi ja kuudes alkuperäissävelmä oli lähtöisin Kyösti Laihin kynästä. Puolet kappaleista oli siten käännöksiä. Niitä löytyi mm. Madonnan, Laura Braniganin ja Modern Talkingin tuotannosta. Eini olikin tavallaan discompi kuin koskaan. Kuudetta studioalbumia ei nimetty erikseen vaan se sai esikoislevyn tapaan nimekseen ”Eini”.

LP-levyn kannessa hehkutetaan jälleen ”huippuhittejä” ja sellaisiksi luettiin Madonna-käännös ”Olen neitsyt” (”Like a Virgin”) sekä Markku Aron kanssa duetoitu ”Nousen kanssas aurinkoon”, jonka alun perin levyttivät Jermaine Jackson ja Pia Zadora nimellä ”When the rain begins to fall”. Vähemmän tunnettu ”huippuhitti” lienee kuitenkin Anyan levytys ”Moscow Night”, joka levytettiin myös suomeksi nimellä ”Moscow Night”.

Levyn toinen single ”Kellot käy” -kappaleen lisäksi oli Laura Braniganin kappaleesta ”Satisfaction” versioitu ”Tyydytys” kääntöpuolellaan ”Olen neitsyt”. Eini esitti vuoden 1986 ”Toivotaan, toivotaan” -ohjelmassa levyn kappaleen ”Tyttö rannalla”.

Lue lisää: Einin albumista ”Eini” (1985)

LAUANTAI-ILLAN TYTTÖ (1989)

Suomalainen iskelmä ajautui 1980-luvun puolivälin jälkeen kriisiin ja etenkin discoiskelmälle kävi köpelösti. Einin viimeiseksi discosaundiseksi levytykseksi Finnlevylle jäi vuoden 1986 ”Finnhits”-kokoelmalle äänitetty ”San Franciscoon”. Kappale oli käännös Bonnie St.Clairen 1970-luvun biisistä ”Clap your hands and stamp your feet”.

Tämän jälkeen Eininkin oli luotava nahkansa uudelleen ja levytyksiin tuli peräti kolmen vuoden tauko. Jaakko Salosta oli tullut Finnlevyn musiikkipäällikkö ja hänen alaisuudessa päätettiin, että Eini levyttää albumillisen vanhaa tanssimusiikkia.

Eini itse olisi halunnut levylleen modernimpaa saundimaailmaa tuolloin suosiossa olleen Agents-yhtyeen rautalankahengessä, mutta levyn kappaleiden sovituksista tehtiin todella perinteisiä. Mukana oli mm. Tapio Rautavaaran nostalginen kappale ”Iso-isän olkihattu”. Artisti ei kokenut tyyliä omakseen, mutta leivän syrjässä kiinni pysyäkseen hän harjoitteli kunnollisen tanssilavoille soveltuvan ohjelmiston. ”Lauantai-illan tyttö” -LP jäi Einin viimeiseksi Scandia/Finnlevy-julkaisuksi.

SYDÄN ONNEA SOI (1994)

1990-luvulle tultaessa Eini solmi levytyssopimuksen Selecta -levymerkin kanssa. Einin kahdeksannen studioalbumin ”Sydän onnea soi” tuotti ja pääasiassa myös sävelsi Jukka Koivisto. Koivisto oli hankkinut kannuksensa omassa Hariolax-yhtyeessään, mutta siirtynyt tekemään hitti-iskelmiä toisille artisteille. Koiviston kappaleita ovat levyttäneet lukuisat eturivin artistimme. Hänen meriittilistaltaan löytyvät mm. Rainer Frimanin Syksyn Sävel -voittokappaleet.

Albumin suosituin radiohitti ”Nukuitko sä kulta jo?” oli kuitenkin lähtöisin Kari Sallin ja Make Lentosen kynästä. Salli ja Lentonen sävelsivät samana vuonna 1994 myös CatCat-duolle Suomen euroviisun ”Bye Bye Baby”. ”Sydän onnea soi” on Einin ensimmäinen pitkäsoitto, jolla on vain yksi käännöskappale – ikivihreä ”Seinillä on korvat” (”Walls have ears”). Toisena radiosinglenä levyltä julkaistiin ”Aika eron kyynelten”.

”Sydän onnea soi” levyn tyyli tanssittavaksi soveltuvaa iskelmää, mutta kuitenkin nuorekkaammalla otteella sovitettuna.

AINA SUN LUONAS (1996)

Kari Salli ottikin tuotantovastuun kokonaan itselleen Einin seuraavalle pitkäsoitolle ”Aina sun luonas”. Hän myös sävelsi valtaosan levyn materiaalista, mutta muutaman kappaleen takana on Tauski Peltonen sekä yhteistyökumppani Make Lentonen. Mahtuupa mukaan yksi käännöskappalekin.

Vuonna 1996 Eini osallistui ensimmäistä kertaa Suomen euroviisukarsintoihin. Siellä albumin nimikkokappale ”Aina sun luonas” sijoittui seitsemänneksi. Pitkäsoiton eniten radiosoittoa saanut kappale oli kuitenkin ”Yön jälkeen”. Kari Salli toi Einin musiikin lähemmäs popimpaa saundia.

TULE VAIN (1998)

Einin 1990-luvun kolmas ja viimeinen studioalbumi oli edellislevyn tapaan Kari Sallin tuottama. Biisimateriaalia oli kuitenkin myös muilta tekijöiltä ja mukana oli myös cover-versioita vanhemmista kappaleista, kuten Unto Monosen sävellys ”Jos jätät minut”. Singlenä julkaistiin albumin nimikkobiisi ”Tule vain”.

Vuonna 1999 Einiltä ilmestyi vielä Kari Sallin tuottama single ”Sama ilta”, joka jäi kuitenkin vaille huomiota ja samalla musiikillinen yhteistyö Sallin kanssa päättyi.

2000-luvulle tultaessa Eini lähestyi keikoillaan juuriaan ja ohjelmisto muuttui voimakkaasti discoiskelmän suuntaan. Murrosvaiheessa tanssikansaa saattoi hämmentää, kun lavan etureuna täyttyikin tanssitaidottomasta bile-yleisöstä.

Vuonna 2002 Snap Records/Poptori-levy-yhtiö julkaisi Einin kokoelman, jolle hänen 1980-luvun hittinsä äänitettiin uusina versioina. Poptori teki yhteistyötä lukuisien muidenkin pitkän linjan iskelmätähtien kanssa samanlaisissa merkeissä. Näin vältyttiin mm. vanhojen levytysten tekijänoikeuskorvauksilta. Uusien sovitusten kapellimestarina toimi Petri Kokko.

Poptorin kokoelmat kävivät edullisen hintansa ja helpon saatavuutensa ansiosta myös hienosti kaupaksi ja Eini sain ”Hitit”-levystä ensimmäiset kulta- ja platinalevynsä. Tokihan Einiltä oli julkaistu myös alkuperäislevytyksiä sisältäviä kokoelmia, kuten vuoden 1990 ”Eini” ja vuoden 1996 ”20 Suosikkia”.

Vuonna 2003 Einistä oli kuoriutunut jo varsinainen bilehirmu ja tanssilavat saivat jäädä taakse. Pajumäkien oma P-Production levymerkki julkaisi Cinderella-laivalla äänitetyn ”Live!” -albumin, jonka sisällöstä sai oivallisen kuvan uuden tulemisen tehneestä Einistä. Omien hittiensä lomassa discokuningatar esitti covereita, kuten ”Apinamies” ja ”Soita mulle” sekä mm. Boney M-potpurin.

P-Production julkaisi myös studioäänityksiä singleinä. Sellaisia olivat mm. Nisa Sorayan ja Kikan tutuksi tekemä ”Huone 105”, josta on tullut vakionumero Einin keikoille. Sen lisäksi julkaistiin mm. ”Ajatusleikki” (2004), ”Kun kosket mua” (2005) ja ”Kerro mulle” (2005), joka oli versio Espanjan euroviisukappaleesta ”Dime” vuodelta 2003. Myös unohdettu ”Kesä ja yö” levytettiin uutena versiona kahteenkin otteeseen vuosina 2005 ja 2010.

Eini rakensi vankalla ammattitaidolla uutta fanipohjaa ja uusi sukupolvikin löysi hänestä takuuvarman viihdyttäjän. Vuonna 2005 Eini oli ehdolla Iskelmä-Finlandia-palkinnon saajaksi. Ehdokkuuden tuoman julkisuuden myötä ”Kun kosket mua” sai myös runsasta radiosoittoa. Vuonna 2006 ilmestyi kokoelma ”30 Suosikkia”, joka oli varmasti kattavin Eini-kokoelma siihen mennessä. Mukana oli myös tuoreita levytyksiä 2000-luvulta, vaikkakin 1990-luku sivuutettiin kokonaan. Vuonna 2007 ilmestyi single ”Kuumia tuulia”.

MÄ JÄÄN (2011)

Vuonna 2011 Eini teki vahvan paluun levytysrintamalla. Risto Eskolinin tuottama albumi ”Mä jään” olikin kenties vakuuttavinta ja potkivinta discoiskelmää, mitä Suomessa oli konsanaan tehty ja ainakin Einin toimesta. Singlenä julkaistu levyn nimikkobiisi ”Mä jään” nousi isojen radioasemien soittolistojen kärkeen.

Pitkäsoitto palautti Einin myös albumilistalle, ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1978 esikoisalbumin. Levyn korkein sijoitus oli 27. Albumilta lohkaistiin singleiksi myös kappaleet ”Älä menetä mua” ja ”Saisit haudatun kuun”, joka kymmenen vuotta myöhemmin nousi arvaamattomaan uuteen suosioon TikTok-julkisuuden myötä ja lähestyy nyt Spotifyssa platina-rajaa.

Vuonna 2012 Eini kiersi Suomea isolla konserttisalikiertueella yhdessä Dannyn, Virve Rostin, Tapani Kansan ja Frederikin kanssa ”Finnhits 2012”-nimellä. Kiertueen yhteydessä julkaistiin myös kaikkien tähtien hittejä sisältävä kokoelma-CD, joka sisälsi myös uuden levytyksen: yhteislauluna toteutetun version Kirkan vuoden 1984 euroviisukappaleesta ”Hengaillaan”.

VÄHÄN KIPEÄÄ (2014)

Vuonna 2012 Einin laulua kuultiin DNA:n mainoksessa lyhyenä jinglenä. ”Sulle tuli faksi” -rallista tuli niin suosittu, että siitä tehtiin kokonainen laulu. Kappale julkaistiin promosinglenä sekä myöhemmin Einin kahdennellatoista studioalbumilla ”Vähän kipeää”.

Uusi levy jatkoi pitkälti siitä, mihin edellislevyllä jäätiin. Mukana tuotannossa oli edelleen Risto Eskolin, mutta hänen lisäkseen myös Antti Karisalmi ja Lasse Väyrynen. Ressu Redford sävelsi levylle kaksi kappaletta ”Palanen onnea” ja ”Luulitko että”, joista ensimmäinen julkaistiin singlenä.

Muita suosittuja kappaleita levyltä olivat nimikkokappale ”Vähän kipeää” ja balladi ”Tornadosydän”. ”Vähän kipeää” nousi Suomen viralliselle listalle sijalle 31.

DRAAMAA (2016)

Vuoden 2016 tärkein projekti oli Einin osallistuminen Uuden musiikin kilpailuun. Samalla alkoi yhden levyn mittainen yhteistyö Mökkitie Recordsin kanssa. Mökkitien hittinikkari Janne Rintala sävelsi Einin UMK-ehdokaskappaleen ”Draamaa”, joka eteni Uuden musiikin kilpailussa finaaliin.

”Draamaa”-albumi oli puolestaan cover-albumi, jonka ainoa Eini-originaali oli nimikkokappale. Loput olivat 2000-luvun pop-hittien uusia versioita. Versioitaviksi päätyivät mm. Jenni Vartiainen, PMMP ja Gimmel. Suosituksi osoittautui erityisesti Einin versio Olavi Uusivirran kappaleesta ”On niin helppo olla onnellinen”.

Eini alkoi olla todella kuumaa kamaa myös mediassa. Syksyllä 2016 hän osallistui television ”Tähdet, Tähdet” -kilpailuun ja vuonna 2019 supersuosittuun ”Tanssii tähtien kanssa” -kilpailuun.

VIHDOIN VALMIS (2020)

Vuonna 2017 Eini solmi levytyssopimuksen monikansallisen Sony Musicin kanssa. Suoratoisto-aikakauden tyylin mukaisesti uusia kappaleita ilmestyi tasaiseen tahtiin. Ensimmäisenä oli vuorossa elokuussa 2017 ”Iho iholla” ja marraskuussa 2017 ”Yhteistä aikaa”.

Vuonna 2018 ilmestyi kappaleet ”Saaks viel itkee ku sattuu” ja ”Virhe”. Seuraavana vuonna oli laulujen ”Bridget Jones” ja ”Tilkkutäkki” vuoro. Vielä ennen albumia päivänvalon näki biisi ”Valitsen sut”. Kappaleiden tekijöinä toimivat lukuisat Suomen eturivin hittinikkarit, kuten Jonas Olsson, Petri Somer ja Aki Tykki.

Näin ollen albumin ”Vihdoin valmis” kymmenestä kappaleesta seitsemän oli kuultu jo ennen pitkäsoiton julkaisua. Tosin artistin neljästoista studioalbumi julkaistiin monien fanien pettymykseksi vain digitaalisena julkaisuna.

Vuosi 2020 oli myös Einin 60-vuotis juhlavuosi. Helsingin Savoyssa nähtiin juhlakonsertti, jonka tähtivieraana esiintyi itse oikeutetusti Baccara. Vuonna 2021 päivänvalon näki Einin elämäkertakirja ”Eini – Discokuningatar”, jonka kirjoitti Anna-Liisa Hämäläinen.

PIMEÄN JÄLKEEN (2023)

Tiivis julkaisutahti jatkui heti vuonna 2021. Silloin ilmestyi single ”Mä en oo kenenkään”. Seuraavana vuonna ilmestyi kolme uutta laulua ”Pimeän jälkeen”, ”En itke sun perään” ja ”Älä pelkää mua”. Musiikillinen tyyli muuttui taitavasti lähemmäs perinteistä discoiskelmää, jopa hieman kasarityyliseksi. Jos edellislevyllä oltiinkin tavoiteltu vähän nuorekkaampaa saundia.

Viides kappale ”Syntynyt uudelleen” ilmestyi vielä ennen kokopitkää albumia. ”Pimeän jälkeen” julkaistiin myös CD-formaatissa ja se nousi albumilistalla sijalle 34 sekä fyysisten albumien listalla sijalle kuusi.

Juuri ennen vuoden vaihdetta, joulukuussa 2023, ilmestyi vielä uusi kappale ”Mun vuosi” jolla viitattiin varmasti tulevaan vuoteen 2024. Helmikuussa 2024 Einin tuore musiikkivideo ”Sun vuoro olla vapaa” nähtiin uudistuneessa Levyraati-ohjelmassa. Sen jälkeen on ilmestynyt vielä yksi uusi kappale ”Tää kaikki olis voinut olla sun” ja uusi studioalbumi on tekeillä.

Syksyllä 2024 Eini on mukana suositun ”Vain elämää” -musiikkiohjelman 15:sta tuotantokaudella.

Kuuntele Retropopparin soittolistaa ”The Essential Eini” Spotifyssa:

Seuraa Retropopparia somessa:

Lähteet:
Latva, Tuunainen: Iskelmän tähtitaivas (WSOY 2004)
Pennanen: Sisältää hitin (Otava 2006)
Wikipedia
Ifpi
Discogs

Jätä kommentti

Pidä blogia WordPress.comissa.

Ylös ↑