Pophistoria: ABBA – Super Trouper (1980)

1970-luvun discovillitys alkoi tasaantua ja ABBAkin palasi popimpaan saundiin seitsemännellä studioalbumillaan ”Super trouper”. Takana oli myös tuore avioero Björn Ulvaeuksen ja Agnetha Fältskogin välillä, mikä osaltaan loi levytysprosessiin jännitteitä. Suhteen päättyminen kirvoitti myös kaihoisan pop-klassikon ”The winner takes it all”, joka nousi Britanniassa listaykköseksi. Vuosien saatossa laulusta on tullut yksi yhtyeen rakastetuimmista ja se on erilaisissa äänestyksissä valittu ABBAn parhaaksi kappaleeksi.

Myös albumin nimikkokappale ”Super trouper” nousi singlenä Brittilistan kärkeen. Kolmas hittisingle, joka julkaistiin vasta vuoden 1981 puolella, oli ”Lay all your love on me”. Siinä kuultiin vielä kaikuja menevämmästä discosaundista, vaikka muu albumikokonaisuus olikin melko rauhallinen. Rokahtavampaa osastoa edusti ainoastaan ”On and on and on”. Suosituiksi ABBA-sävelmiksi ovat ajan saatossa osoittautuneet myös ”Andante, andante”, ”Happy new year” ja ”Our last summer”.

”Super trouper” -albumista tuli ABBAn neljäs peräkkäinen ykkönen Britannian albumilistalla. Se myi Britanniassa noin 1,25 miljoonaa kappaletta ja oli siellä koko vuoden 1980 myydyin pitkäsoitto. Levystä tuli ABBAn historian myydyin studioalbumi noin kahdeksan miljoonan kappaleen maailmanlaajuisella myynnillä. Suomessakin kiekko myi timanttilevyyn oikeuttavat yli 50.000 kappaletta.

Kappaleluettelo:

  1. Super trouper
  2. The winner takes it all
  3. On and on and on
  4. Andante, andante
  5. Me and I
  6. Happy new year
  7. Our last summer
  8. The piper
  9. Lay all your love on me
  10. The way old friends do

SEURAA RETROPOPPARIA SOMESSA:

Lähde:
Wikipedia

2 ajatusta aiheesta ”Pophistoria: ABBA – Super Trouper (1980)

Add yours

Jätä kommentti

Pidä blogia WordPress.comissa.

Ylös ↑